Академія бізнесу EY піклується про Вашу безпеку і здоров'я.
Саме тому ми перевели наші програми навчання в дистанційний формат.

Що це означає?
❗️ Всі учасники курсів, які зараз проходять навчання в Академії бізнесу EY, продовжують заняття дистанційно

❗️ Практичні завдання, зворотній зв'язок тренерів та комунікація залишається незмінною, але тепер в безпечному для Вас місці – вдома

❗️ Ми працюємо над новими програмами у дистанційному форматі на ваші запити

❗️ Найближчим часом – розширений та оновлений графік тренінгів online. Слідкуйте за анонсами!

Саме зараз хороша можливість зосередитися на своєму розвитку і зробити інвестицію в свою кар'єру.


Бажаєте першими отримати розклад наших online тренінгів? Залиште Ваш E-mail.
EY plashka
Анна Григораш
5 нових прототипів
бізнес-моделей
90% інновацій в сфері бізнес-моделей засновані на комбінаціях раніше відомих концепцій, ідей і бізнес-моделей — прототипах
Навіть успішні бізнес-моделі вимагають перегляду. Один із способів зміни бізнес-моделі полягає в тому, щоб застосувати для свого бізнесу один або декілька прототипів.

Історія створення цього способу така. Починаючи з 2010 р. професора доктора Олівер Гассманн і Каролін Франкенберг очолили дослідницьку програму, присвячену аналізу інновацій, в Institute of Technology Management в University of St. Gallen.

Вони провели аналіз 350 компаній - інноваторів в області бізнес-моделей, який показав, що приблизно 90% інновацій засновані на комбінаціях раніше відомих концепцій, ідей і бізнес-моделей - так званих прототипах. Результати їх роботи опубліковані BMI Lab.

У 2014 р. п'ятдесят п'ять прототипів були описані в книзі Gassmann, O., Frankenberger, K., & Csik, M. The business model navigator: 55 models that will revolutionise your business (1st ed.). Upper Saddle River, NJ: FT Press. Є видання і російською мовою 2017 р.

У 2020 р. дослідники додали до списку прототипів ще п'ять. Давайте познайомимося з ними по суті і розглянемо приклади їх реалізації в бізнесі.

1. Sensor as a Service - сенсор як сервіс. Застосування сенсорів дозволяє надавати як додаткові до фізичних сервісів послуги, так і повністю незалежні послуги. Основне джерело доходу створюється не самими сенсорами, а створюваними ними даними. Можливості обробки інформації в режимі реального часу можуть посилити ціннісну пропозицію.
Як приклад розглянемо ціннісну пропозицію Google Nest - самонавчальний термостат, який використовує дані, отримані від сенсорів і з мобільного телефону господаря будинку, для створення графіка дня відповідно до потреб клієнта. І це не єдине його застосування.
2. Virtualization (віртуалізація) - імітація традиційного фізичного процесу у віртуальному середовищі, наприклад, віртуальне робоче місце. Перевага для клієнта полягає в тому, щоб взаємодіяти з процесом з будь-якого фізичного місця розташування або з будь-якого пристрою. Клієнт платить за доступ до віртуального сервісу.
Приклад - послуги компанії DUFL. Онлайн-сервіс DUFL віртуалізував зберігання і транспортування одягу мандрівників. Одяг зберігається в спеціальному приміщенні DUFL, користувачі можуть зібрати свою валізу онлайн через мобільний додаток DUFL. Далі валізу може бути відправлено в будь-яке місце.
3. Object Self-service - самообслуговування об'єкта. За допомогою застосування сенсорів і IT-інфраструктури, об'єкт може генерувати замовлення самостійно. Це уможливлює повну автоматизацію процесів поповнення та підвищує швидкість взаємодії з об'єктом. Клієнт «прив'язаний» (locked-in), що дає компанії можливість заробляти повторні доходи.
Наприклад, офісний холодильник самообслуговування від компанії FELFEL створює ціннісну пропозицію якраз за цією бізнес-моделлю. З його допомогою виконується постачання здорової та якісної їжі в компанії і офіси шляхом автоматизації процесу замовлення та оплати клієнтами.
4. Object as Point-of-Sale - об'єкт як пункт обслуговування клієнтів. Пункт продажу витратних матеріалів переміщується в точку споживання. Це створює ще більш сильну прив'язку (lock-in) і дозволяє утримувати клієнта. Коли пункт продажу уходить із місця з конкуруючими продуктами, клієнт стає менш чутливим до ціни.
Компанія Amazon запустила сервіс «Amazon Dash Cart». Він дозволяє покупцям не виходячи з дому сканувати коди продуктів за допомогою спеціального пристрою і далі робити замовлення на доставку з магазину.
5. Prosumer - виробник і споживач (від слів producer і consumer). Компанії пропонують клієнтам можливість стати виробниками. Клієнти інтегруються в ланцюжок створення цінності і можуть заробити на створюваному продукті, в той час як сама компанія несе інвестиційні затрати і накладні витрати. Оскільки споживач бере участь у виробництві продукту або послуги, то цінність цього продукту, що сприймається споживачем, зростає.
Наприклад, на відео-платформі YouTube є багато користувачів-виробників, які створюють професійний контент, що споживається іншими. Число послідовників є свого роду соціальною валютою. Ті ж виробники є одночасно і prosumers, заробляючи гроші на тому, щоб дати можливість провайдерам показати свою рекламу перед їхніми відео.
Джерела:
1. Сторінка з коротким описом 60 прототипів і прикладів їх застосування в бізнесі: https://businessmodelnavigator.com/explore

2. Gassmann, O., Frankenberger, K., & Choudury, M. (2020). The Business Model Navigator: The strategies behind the most successful companies (2nd ed.). Upper Saddle River, NJ: FT Press.
Анна Григораш
Тренер-консультант Академії Бізнесу EY
Сподобалась стаття?
Ви можете поділитися у власному Facebook, LinkedIn, Telegram