При формуванні системи процесних показників необхідно враховувати необхідність їх балансування або врівноваження, щоб у виконавців процесу не було прагнення поліпшити одні критерії на шкоду іншим, наприклад, виконати процес швидше, ніж раніше, але на шкоду якості продукції або послуги. Для цього за аналогією з проектним трикутником «якість - термін - вартість» рекомендуємо використовувати процесний квадрат «якість - повнота виконання операцій - термін - вартість».
Розглянемо застосування процесного квадрата на наступному прикладі. Служба доставки виробничої компанії періодично отримує скарги на перенесення терміну доставки, який був узгоджений з клієнтом і вказаний в договорі. Причина зриву терміну доставки - високе завантаження персоналу служби доставки. Мета: забезпечити своєчасну доставку продукції клієнту.
За яким критерієм ми оцінимо виконання мети забезпечення своєчасної доставки? - Відповідь на це питання дозволяє розробити KPI. В даному випадку це буде відсоток своєчасних доставок за період. Показник кількості скарг або відсоток скарг на несвоєчасну доставку за період може також враховуватися, проте, потрібно пам'ятати, що в даному показнику є частка суб'єктивізму, не всі клієнти скаржаться, деякі просто йдуть до іншого постачальника. Також необхідно буде врахувати характер скарг і виділяти з них тільки ті, що стосуються несвоєчасної доставки.
Вводячи KPI - відсоток своєчасних доставок, необхідно також розробити показники, що врівноважують його, щоб у виконавців не було прагнення прискорити доставку, але при цьому зробити її менш якісної або більш коштовною. Раніше було зазначено, що причиною зриву термінів є високе завантаження служби доставки. Необхідний аналіз причин високого завантаження і в залежності від прийнятих рішень щодо вирівнювання завантаження (зміна планування, розширення штату і т.д.) може бути переглянута вартість процесу доставки.
Таким чином, балансуючими KPI до відсотка своєчасних доставок будуть вартість тонно-км доставки і якість за переліком критеріїв (наприклад, упаковка повинна бути цілою, товар не повинен бути розбитий або розсипаний і т.д.).
У цьому прикладі ми не використовуємо повноту виконання операцій як балансуючий показник через відсутність подробиць (які операції виконуються в ході процесу доставки, і які з них можуть бути пропущені для прискорення процесу, але на шкоду задоволеності клієнта). Якщо пропуск операцій доречний для оптимізації процесу, то необхідно регламентувати новий процес. Якщо ж пропуск операцій може бути ініціативою виконавців з метою скорочення часу виконання процесу і може завдати шкоди якості послуги або задоволеності клієнта, то тоді балансуючим показником буде відсоток доставок з дотриманням всіх операцій, заміри цього показника швидше за все будуть проводитися вибірково.