Наприклад,
упередження виживання (survivorship bias). Суть цієї логічної хиби полягає в концентрації на людях або речах, які «вижили» в якомусь процесі, та, відповідно, нехтування тими, які не «вижили», через відсутність про них достатньої інформації (визначення із книжки «Мислення швидке й повільне» Деніела Канемана («Thinking, Fast and Slow» Daniel Kahneman)).
Упередження виживання може призводити до занадто оптимістичних поглядів, оскільки невдачі тут ігнорують.
Наприклад, під час Другої світової війни працівники Центру військово-морського аналізу
досліджували пошкодження літаків, які повернулися із завдань, та рекомендували додати броні в місця, де було найбільше пошкоджень.
Однак дослідження врахувало лише літаки, які повернулися із завдання, але не врахувало збитих бомбардувальників. Так дірки в літаках, що повернулися, були ділянками, попадання в які насправді дає бомбардувальникові змогу повернутися на базу. Натомість ефективнішим було б додати броні на ділянки, які були неушкодженими на вцілілих літаках, оскільки при потраплянні в ці ділянки літак таки зіб'ють.
У бізнесі, як і у прикладі з літаком, також важливо шукати такі місця, які потребують укріплення, щоб вижити у критичних ситуаціях.
Наприклад, результати опитування співробітників EY, яке провели у травні 2020 року, свідчать, що найскладнішими питаннями, які турбують співробітників, є захист власного життя та здоров'я (35%), добирання до офісу (25%), можливість дотримуватися соціальної дистанції (17%).
І якщо не знати про пастку упередження виживання, то можна зробити хибний висновок про те, що співробітникам в офіс потрібно купити більше санітайзерів та захисних масок.
Але це не вирішує основної проблеми. Як зрозуміти керівникові, на чому зосередитися у роботі з командою, що саме з цих чинників є двигуном, який потребує захисту, щоб допомогти літакові повернутися на базу? Саме для цього потрібно вмикати критичне мислення.
У цьому ж опитуванні найбільш значущими перевагами, пов'язаними з переходом на віддалений режим роботи, співробітники визначили економію часу на дорогу (36%), покращення балансу робота–відпочинок (20%), а також економія коштів на обіди та користування транспортом (16%).
А що це означає для керівника? Насамперед це зміна мотиваційних чинників у співробітників. І тепер керівник має більше приділяти увагу питанням безпеки життя та здоров'я, використовувати гнучкіші підходи в управлінні, а також звернути увагу на нові цінності та правила роботи в команді.
Гарна ідея — поспілкуватися з командою саме про те, як полегшити адаптацію до нових умов, та відкрито обговорити плани й перспективи виходу з кризи.
По-друге, проактивний керівник усвідомлює необхідність цілеспрямованої зміни обставин, своїх способів діяльності, знань, вмінь і навичок, своїх потреб, здібностей і переконань. Тому важливо навчитися відфільтровувати особисті переконання, які призводять до стресу та нересурсного стану й супроводжуються зниженням продуктивності.
Приклади таких
нересурсних переконань можуть звучати як «Карантин невдовзі закінчиться і все буде як раніше», «Що робити, якщо через 3 місяці ми не матимемо роботи», «Зміни, що відбуваються, є негативними» тощо.