Лідер завжди є маяком для команди і левова частка командної ефективності, зокрема у впровадженні змін, залежить саме від його дій. Як залучати людей? Як будувати комунікацію? Як працювати з опором? Це ті питання, які найчастіше ставлять учасники тренінгу. За дослідженнями Gallup (2019 р.) 37% відсотків продуктивності команди залежить від лідера, зокрема від його м'яких навичок.
Перед тим, як переходити до вивчення та використання конкретних інструментів, варто проаналізувати поточний стан та подивитись, чи не потрапили ми в три ключові пастки при лідерстві змін.
- Пастка 1. Пасивне лідерство. Незалученість, нерішучість лідерів змін, недостатня або неякісна комунікація, небажання вирішувати проблеми – розповсюджені причини проблем при реалізації змін. Для лідера важливо тримати баланс і приділяти достатньо уваги необхідним змінам, при цьому не занурюючись у надмірний контроль.
Для початку кожну складову необхідно оцінити від 0 до 10, де 10 - найвищий бал і найкраща оцінка складової.
- Пастка 2. Ізольоване лідерство. Іноді під час реалізації змін у лідерів прокидається дух суперництва або включається авторитаризм та мікроменеджмент. Це відштовхує соратників, послаблює ефект від змін навіть на етапі планування, не говорячи вже про імплементацію. На будь-якому етапі змін перед лідером постають задачі залучення ключових стейкхолдерів, комунікації змін, роботи з опором, отже сильна команда та професійна комунікація є вкрай важливими.
- Пастка 3. Фокус на дрібницях. Увага до деталей та процесів сама по собі не є поганою. Але, вона починає заважати успішній імплементації змін у той момент, коли лідер приділяє максимум уваги питанню «що змінюємо» замість «навіщо змінюємо» і втрачає бачення великої картини. Зрозуміле та надихаюче (хоча б з точки зору користі та цінності) бачення змін є одним із мотивуючих факторів як для самого лідера, так і для команди.
Системний підхід до лідерства у змінах допомагає проаналізувати власні навички управління змінами, вивчити ключові моделі та кращі практики і отримати чіткі інструменти успішної реалізації змін на кожному етапі. А отже ми отримуємо дорожню карту, орієнтуючись на яку нам буде набагато легше керувати таким непростим, але цікавим та необхідним процесом змін.
Аліна Розквас
Бізнес-тренер та консультант Академії бізнесу EY у сферах управління змінами, трансформаційного лідерства, емоційного інтелекту, типологічних інструментів DISC та MBTI, магістр психології, сертифікований коуч (ICF)
Сподобалася стаття? Ви можете поділитися цією статею у власному Facebook, LinkedIn, Telegram